Ketony egzogenne -
gdzie kupić ?

BLOG

Gdzie kupić ketony egzogenne? 

Obecnie wiele firm posiada w swojej ofercie różnego rodzaju ketony w postaci suplementów. Jednym z najpopularniejszych sklepów je oferujących jest serwis beketo.pl – bio organic. Posiada on w swojej ofercie ketony w postaci proszków – soli BHB dostępnych w trzech popularnych smakach.

Czym są Ketony?

Na wstępie konieczne jest wyjaśnienie, czym właściwie są ketony. Otóż są to cząsteczki wytwarzane w wątrobie. Ich produkcja silnie uzależniona jest od rozkładu tłuszczu. Dlatego produkowane są tylko w sytuacji, gdy przestrzega się ściśle określonej diety. W skład jej skład muszą wchodzić produkty o dużej zawartości tłuszczu oraz niskiego nasycenia węglowodanami. Podobny rezultat daje głodówka oraz wysoki deficyt kaloryczny. W efekcie wątroba wytwarza ciała ketonowe:

  • B-Hydroksymaślan (BHB) – Czyli kwas beta-hydroksymasłowy – są to ketony dominujące. Stanowią przeważającą część ciał ketonowych w krwiobiegu każdego człowieka. Z tego względu są ketonami najczęściej występującymi w suplementach. Stanowią źródło energii dla ciała, ale także mózgu. Poprawiają koncentrację oraz skupienie.
  • Acetooctan (ACA) – Inaczej kwas acetooctowy.  Stanowi do 20% wszystkich ciał ketonowych, wydalany wraz z potem i wydychanym powietrzem.
  • Aceton – najrzadziej występujące ketony – stanowią do 2% ogółu i ulegają rozpadowi.
    Są one swoistą alternatywą glukozy, która napędza organizm człowieka. Trafiają do mięśni podczas ketolizy, czyli procesu konwersji ketonów.

Ketony endogenne a ketony egzogenne

Ketony dzielimy na endo – oraz egzogenne. Pierwsze są naturalnie produkowanymi przez wątrobę ketonami. Egzogenne natomiast zawsze wprowadzane są do organizmu z zewnątrz w postaci suplementów.

Właściwości ketonów

Mają one bardzo dużo pozytywnych efektów oddziałujących na organizm człowieka. Przede wszystkim:
stabilizują poziom cukru we krwi,

  • wzmacniają kości,
  • zmniejszają apetyt,
  • zmniejszają ryzyko wielu groźnych chorób,
  • pozwalają na efektywniejsze korzystanie organizmu z energii.


Dodatkowo ketony w postaci suplementów świetnie sprawdzają się przed treningami, pozwalają na większe osiągi i zwiększenie motywacji. Oddziałują pozytywnie na samopoczucie i dają swoisty zastrzyk energii i chęci do działania. Jednocześnie należy pamiętać, że suplementując ketony, nadal w efektywny sposób możemy spalać tkankę tłuszczową. Należy również pamiętać, że ketony egzogenne powinno stosować się jedynie jako uzupełnienie w ciężkie dni. Nie powinny one stać się swoistym nałogiem i wyznacznikiem udanego dnia.